Nový zákon o nelékařských zdravotnických povoláních

Od 1. září nabyl účinnosti zákon č. 201/2017 Sb., kterým se mění zákon č. 96/2004 Sb., o podmínkách získávání a uznávání způsobilosti k výkonu nelékařských zdravotnických povolání a k výkonu činností souvisejících s poskytováním zdravotní péče a o změně některých souvisejících zákonů (zákon o nelékařských zdravotnických povoláních). Pro zdravotnické pracovníky je důležitý, protože zavádí řadu změn. Mimo jiné totiž některým z nich umožňuje získat kvalifikaci všeobecné sestry minimálně ročním studiem na vyšší odborné škole (tzv. 4+1).

Ze zdravotnických asistentů jsou praktické sestry

Nový zákon o nelékařských zdravotnických povoláních udělal tlustou čáru za problémem zdravotnických asistentů a jejich „závislosti“ na odborném dohledu tím, že ho zrušil. Respektive vytvořil novou profesi praktická sestra, kam spadají všichni dosavadní zdravotničtí asistenti nebo ti, kteří tento obor právě studují. Změna je automatická, není třeba, abyste se sháněli po nových dokladech ze školy, jako je například maturitní vysvědčení. Od školního roku 2019/2020 bude pak úplně zrušen a nahrazen oborem praktická sestra.

Pravděpodobně od roku 2019 bude v nabídce akreditovaný kvalifikační kurz praktická sestra, který budou moci absolvovat středoškoláci s maturitou s odbornou způsobilostí k výkonu povolání ošetřovatele.

Praktickou sestrou se stanou i ti, co budou mít šest semestrů akreditovaného zdravotnického bakalářského studia pro přípravu všeobecných sester nebo třech ročníků vyšší odborné školy v oboru diplomovaná všeobecná sestra.

Vzdělání praktické sestry je zakončeno maturitou, tudíž její plat i kompetence jsou nižší než u všeobecné sestry.

3 možnosti, jak se stát všeobecnou sestrou

Titul Bc.: Na nejméně tříleté akreditované studium zdravotnického obor pro přípravu všeobecných sester se můžete přihlásit, máte-li maturitu z jakékoli střední školy a uspějete-li v přijímacím řízení. (Poté lze pokračovat v navazujícím magisterském studiu.)

Titul DiS.: Pokud jste odmaturovali na jakékoli střední škole a splníte-li podmínky přijímacího řízení, můžete studovat nejméně tříleté studium v oboru diplomovaná všeobecná zdravotní sestra na vyšších zdravotnických školách.

Titul DiS. v tzv. 4+1: Diplomovanou všeobecnou sestrou se lze stát i tehdy, jestliže již máte kvalifikaci praktické sestry, porodní asistentky, zdravotnického záchranáře nebo dětské sestry. Po zvládnutí přijímaček můžete studovat nejméně rok obor diplomovaná všeobecná sestra na vyšší odborné škole.

Novinky zaznamenají i dětské sestry

Zákon nelékařských zdravotnických povoláních umožňuje využít zkrácenou formu 4+1 i pro studium v oboru dětská sestra. Podmínkou však je předchozí kvalifikace praktické sestry, všeobecné sestry, zdravotnického záchranáře nebo porodní asistentky. Odbornou způsobilost k výkonu povolání dětské sestry lze dále získat studiem nejméně tříletého akreditovaného zdravotnického bakalářského studijního oboru pro přípravu dětských sester či nejméně tříletého studia v oboru diplomovaná dětská sestra na vyšší zdravotnické škole.

V návaznosti na dřívější předpisy jsou dětskými sestrami všichni, kdo studovali obor dětská sestra na střední zdravotnické škole, pokud bylo studium prvního ročníku zahájeno nejpozději ve školním roce 1996/1997.

Za výkon povolání dětské sestry zákon považuje i poskytování ošetřovatelské péče u dětí, včetně novorozenců.

Co čeká všeobecné sestry, který vystudovaly podle dřívějších předpisů?

Nebojte se, nečeká vás nic. Přestože formy studia, které jste absolvovaly, již nebudou existovat, vaše kvalifikace zůstává platná.

Jde o absolventky:

  • vysokoškolského studia ve studijních programech a studijních oborech psychologie – péče o nemocné, pedagogika – ošetřovatelství, pedagogika – péče o nemocné, péče o nemocné nebo učitelství odborných předmětů pro střední zdravotnické školy, pokud bylo studium prvního ročníku zahájeno nejpozději v akademickém roce 2003/2004,
  • tříletého studia v oboru diplomovaná dětská sestra nebo diplomovaná sestra pro psychiatrii na vyšších zdravotnických školách, pokud bylo studium prvního ročníku zahájeno nejpozději ve školním roce 2003/2004,
  • studijního oboru všeobecná sestra na střední zdravotnické škole, pokud bylo studium prvního ročníku zahájeno nejpozději ve školním roce 2003/2004,
  • studijního oboru zdravotní sestra, dětská sestra, sestra pro psychiatrii, sestra pro intenzivní péči, ženská sestra nebo porodní asistentka na střední zdravotnické škole, pokud bylo studium prvního ročníku zahájeno nejpozději ve školním roce 1996/1997, nebo
  • tříletého studia v oboru diplomovaná porodní asistentka na vyšších zdravotnických školách, pokud bylo studium prvního ročníku zahájeno nejpozději ve školním roce 2003/2004. 

Pro média


Jedním z hlavních cílů Kanceláře Ombudsmana pro zdraví je zvýšit povědomí pacientů, jejich blízkých i zdravotnických pracovníků o právech a povinnostech, které v rámci zdravotnického systému a navazujících službách sociálního zabezpečení mají. Média k tomu mohou velmi pomoci, a proto všem redaktorům děkujeme za spolupráci. Podívejte se na naše zprávy.

Reference


V oblasti poradenství a vzdělávání spolupracujeme s řadou pacientských a jiných neziskových organizací. K našim partnerům patří např. i ČLS JEP či Spolek vysokoškolsky vzdělaných sester. Zajišťujeme rovněž akreditovanou odbornou praxi pro studenty Právnické fakulty v Praze a dalším mladým právníkům nabízíme dlouhodobé stáže.

Dárcovské konto


Rádi bychom rozšiřovali naše bezplatné poradenství, jezdili za vámi více do krajů a povídali si na seminářích s vámi o tom, co vás trápí a vydávali užitečné publikace. Pomůže nám každá koruna, děkujeme!

Transparentní účet č.: 8321726001/5500

Kontakt


Kancelář Ombudsmana pro zdraví
Národní 9 (3. patro)
110 00 Praha 1

+420 222 075 103
ochrance@ombudsmanprozdravi.cz