Kontrola osobních věcí na pracovišti

Sestřička Kristýna zjistila, že její kolegyně Petra má v kabelce svačinu, jejíž určitá část byla shodná se svačinou, která se podávala ten den pacientům. Neváhala a obsah kabelky vyfotila. Snímek šel od nadřízeného k nadřízenému až doputoval k vedení nemocnice. Sem byla následně Petra předvolána v souvislosti s podezřením z krádeže. To, že si přinesla do práce svačinu, které se částečně shodovala s tou, která se vydávala pacientům si sestra obhájila, na Kancelář Ombudsmana pro zdraví se však obrátila s otázkou, zda postup kolegyně byl oprávněný.

Bezesporu je pravda, že zákoník práce zaměstnavateli umožňuje provádět kvůli ochraně majetku kontrolu věcí, které zaměstnanci vnášejí nebo odnášejí z pracoviště. Z tohoto důvodu také může provádět osobní prohlídky zaměstnanců. Musí však přitom zachovat pravidla o ochraně osobnosti, včetně práva na ochranu soukromí zaměstnance. Bližší podmínky pak zaměstnavatel musí stanovit v pracovním řádu. Tady je tedy stanoveno například to, kdo je oprávněn kontrolu (případně osobní prohlídku) provádět, její podmínky, způsob oznámení pozitivního výsledku kontroly a podobně. Platí však, že zejména k osobním prohlídkám by mělo docházet jen v případech důvodného podezření z odcizování věcí zaměstnancem.

V našem případě tedy pravděpodobně došlo k porušení práva, protože Kristýna nejednala z pověření zaměstnavatele. Zavazadlo, tedy i kabelka, je považováno za součást soukromé sféry člověka, a proto do něj může být nahlíženo pouze se souhlasem dotčené osoby. V této souvislosti nemohla Kristýna fotit obsah kabelky Petry bez jejího vědomí. Podle zákona má tedy poškozená Petra právo domáhat se, aby byl odstraněn následek zásahu do jejího soukromí odstraněním fotografií.

Pro média


Jedním z hlavních cílů Kanceláře Ombudsmana pro zdraví je zvýšit povědomí pacientů, jejich blízkých i zdravotnických pracovníků o právech a povinnostech, které v rámci zdravotnického systému a navazujících službách sociálního zabezpečení mají. Média k tomu mohou velmi pomoci, a proto všem redaktorům děkujeme za spolupráci. Podívejte se na naše zprávy.

Reference


V oblasti poradenství a vzdělávání spolupracujeme s řadou pacientských a jiných neziskových organizací. K našim partnerům patří např. i ČLS JEP či Spolek vysokoškolsky vzdělaných sester. Zajišťujeme rovněž akreditovanou odbornou praxi pro studenty Právnické fakulty v Praze a dalším mladým právníkům nabízíme dlouhodobé stáže.

Dárcovské konto


Rádi bychom rozšiřovali naše bezplatné poradenství, jezdili za vámi více do krajů a povídali si na seminářích s vámi o tom, co vás trápí a vydávali užitečné publikace. Pomůže nám každá koruna, děkujeme!

Transparentní účet č.: 8321726001/5500

Kontakt


Kancelář Ombudsmana pro zdraví
Národní 9 (3. patro)
110 00 Praha 1

+420 222 075 103
ochrance@ombudsmanprozdravi.cz